W dniu 11 stycznia 2019 roku, odbyła się uroczystość wręczenia nagród laureatom konkursu genealogiczno-historycznego „Skąd mój ród , skąd moje korzenie ?” zorganizowanego przez Zachodniopomorskie Towarzystwo Genealogiczne POMERANIA, a objętego patronatem przez Wojewodę Zachodniopomorskiego, Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty i Dyrektora Archiwum Państwowego w Szczecinie. Współpracując ze Stowarzyszeniem Kresy Wschodnie – Dziedzictwo i Pamięć oraz z Towarzystwem Miłośników Lwowa i kresów południowo-wschodnich Oddział w Szczecinie, komisja konkursowa wyłoniła dwoje laureatów głównych ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Sławnie: Oliwia Hennig i Oskar Sienkiewicz, oraz sześcioro laureatów: Julia Plaskiewicz – Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 w Mierzynie, Amelia Lauren – Szkoła Podstawowa nr 1 Sławnie, Sandra Lewandowska – z Szkoła Podstawowa w Strachocinie, Karolina Laskowska – Szkoła Podstawowa nr 3 w Sławnie , Jan Gostomczyk – Szkoła Podstawowa nr 3 w Sławnie , Dominika Nitras – Szkoła Podstawowa nr 1 w Połczynie-Zdrój, którzy otrzymali nagrody. Szczególne wyróżnienie otrzymała Szkoła Podstawowa nr 1 w Sławnie, która otrzymała statuetkę „Orlęta” od stowarzyszeń kresowych. Pani Ewa Byszewska, nauczyciel historii ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Sławnie otrzymała specjalne wyróżnienie , za przygotowanie uczniów, którzy zostali laureatami konkursu. Pozostali uczestnicy konkursu zostali wyróżnieni pięknymi dyplomami, które przygotowało AP w Szczecinie.
Kolejna edycja, III, już w listopadzie 2019 r.
Warsztaty i dyżury genealogiczne ZTG POMERANIA
Wycieczka do AP Koszalin – 21 kwietnia 2018 r.
O tym, że Koszalin genealogią stoi nie ma potrzeby udowadniać nikomu w Polsce. Jednak członkowie Zachodniopomorskiego Towarzystwa Genealogicznego POMERANIA z Koszalina, każdego tygodnia podczas zajęć ze studentami Uniwersytetu Trzeciego Wieku Politechniki Koszalińskiej dowodzą, że można jeszcze więcej zrobić dla upowszechniania genealogii.
Wczoraj koszalińscy studenci gości w Archiwum Państwowym w Koszalinie, gdzie zapoznali się ze zbiorami oraz uczestniczyli w spotkaniu.
Warsztaty genealogiczne w SP Gogolice – 12 kwietnia 2018 r.
Dziś gościła nas Szkoła Podstawowa w Gogolicach, do której uczęszcza kolejny laureat konkursu „Skąd mój ród, skąd moje korzenie ?” Ciekawie prowadzone warsztaty , przybliżyły uczniom genealogię i wskazały najprostsze sposoby w tworzeniu własnych drzew genealogicznych. Oby więcej takich szkół i tak zaangażowanej kadry pedagogicznej.
ZTG POMERANIA Uniwersytecie Trzeciego Wieku Politechniki Koszalińskiej – 6 kwietnia 2018 r.
Warsztaty genealogiczne w SP nr 1 w Sławnie – 5 kwietnia 2018 r.
Warsztaty genealogiczne z uczniami Szkoły Podstawowej nr 1 im. Kornela Makuszyńskiego w Sławnie, oraz spotkanie z jej kadrą pedagogiczną, ukoronowały konkurs „Skąd ród mój, skąd moje korzenie ?”. Sławieńska szkoła zebrała najwięcej laureatów w naszym ubiegłorocznym konkursie, ale już przygotowuje swoją silną reprezentacje na tegoroczną edycje. Bardzo duża w tym zasługa nauczyciela historii Pani Ewy Byszewskiej. Kolejnym punktem spotkania była pogadanka historyczno-patriotyczna, którą przeprowadził prezes Stowarzyszenia Kresy Wschodnie – Dziedzictwo i Pamięć Jerzy Mużyło. Nasze warsztaty poprowadził Krzysztof Dławichowski.
Wycieczka ZTG POMERANIA do Koszalina – 24 marca 2018 r.
Koszalin – Bursztynowy Pałac w Strzekęcinie – Kołobrzeg, to trasa wczorajszej wycieczki członków Zachodniopomorskiego Towarzystwa Genealogicznego Pomerania i naszych sympatyków. Gościem koszalińskiego spotkania, był regionalista Andrzej Krywalewicz, autor bardzo interesującej książka pt. „Tam, gdzie zatrzymał się pociąg”, w której znalazły się wspomnienia osadników naszego regionu.
Kolejne spotkanie ZTG POMERANIA odbędzie się w 28 kwietnia 2018 r. w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie.
Praktykowanie genealogii na Uniwersytecie Trzeciego Wieku Politechniki Koszalińskiej
38 spotkanie ZTG POMERANIA – 24 lutego 2018 r.
Czytelna prelekcja Tomka Szymańskiego dotycząca genealogii genetycznej, wspomnienia członków ZTG , które wzruszają i obnażają przeszłość, czasem bardzo zakłamaną, zdominowały 38 spotkanie ZTG Pomerania w dniu wczorajszym.
Kolejne spotkanie 24 marca 2018 r., ale wyjątkowo w Słupsku. Więcej informacji już niedługo.
Spotkanie z prof. Stanisławem Nicieją w dn. 10 lutego 2018 r.
Spotkanie z prof. Stanisławem Nicieją w dn. 10 lutego 2018 r.
W dniu dzisiejszym prof. Stanisław Sławomir Nicieja, autor „Kresowej Atlantydy”, spotkał się w Książnicy Pomorskiej z kresowiakami i ich miłośnikami z Pomorza Zachodniego.
Interesujące opowieści , przekazane bardzo komunikatywnym językiem, wzbogacone o historię kresowe, oraz film o polskich Termopilach zgromadziły wielu fanów Pana Profesora i jego książek. Oczywiście, nie zabrakło reprezentacji ZTG Pomerania.