ZTG w Mediach

Radio Szczecin – audycja „Na wieczór” – 26 lipca 2017 – 

„Od Brzozdowiec do Trzebieszewa – kroniki Kresowian” – reportaż Małgorzaty Furgi

Byliśmy w Radiu Szczecin. 😉

Gośćmi Radia Szczecin byli mgr Alicja Kościelna – Archiwum Państwowe w Szczecinie Prof. Krzysztof Kowalczyk – historyk, politolog, dyrektor Archiwum Państwowego w Szczecinie, dr Paweł Migdalski – Instytut Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Szczecińskiego Wojciech Wilski – prezes Zachodniopomorskiego Towarzystwa Genealogicznego „Pomerania”.

xxx

Odkrywanie rodzinnych tajemnic i szukanie ciekawostek w domowych archiwach – Polacy coraz częściej interesują się historią swoich przodków.
Jak i gdzie szukać informacji o sobie i swoich bliskich? O tym porozmawialiśmy po reportażu Małgorzaty Furgi „Od Brzozdowiec do Trzebieszewa – kroniki Kresowian”.
Historię i losy mieszkańców Brzozdowiec na Kresach, a dzisiaj mieszkańców Trzebieszewa zbiera i dokumentuje Stanisław Horyń. Jak pisze w swojej książce „Brzozdowianie to byli mimo wszystko dobrzy ludzie, pomagali sobie nawzajem, trzymali się razem, zjednywali sobie przyjaciół z zewnątrz i w dążeniu do swoich celów byli konsekwentni. To pozwoliło im przetrwać trudne lata. Przetrzymali więc zawieruchę wojenną i mimo, że zostali wysiedleni zachowali swoją kresową tożsamość.” W reportażu Małgorzaty Furgi zatytułowanym „Od Brzozdowiec do Trzebieszewa – kroniki Kresowian” przeszłość swoich rodzin przywołują panie: Salomea Solska z domu Kłosowska i Stanisława Żyłowa z domu Ciura oraz Krystyna i Edward Burlikowscy. Przewodnikiem po Brzozdowcach i Trzebieszewie jest Stanisaw Horyń.

 

 

Radio Szczecin – audycja „Na wieczór” – 6 marca 2017  

Członkowie Zachodniopomorskiego Towarzystwa Genealogicznego POMERANIA, wzięli udział w audycji radiowej Radia Szczecin „Na wieczór”, gdzie opowiedzieli o działaniach umożliwiających poszukiwanie przodków na dawnych kresach wschodnich.

  • Jolanta Liskowacka – kierownik zbiorów specjalnych Książnicy Pomorskiej;
  • Wojciech Wilski – prezes Zachodniopomorskiego Towarzystwa Genealogicznego „Pomerania”;
  • Swietłana Lewandowska – członkini Zachodniopomorskiego Towarzystwa Genealogicznego „Pomerania”.

17190763_1486341378056239_2666289557518636842_n

Radio Szczecin – 8 września 2016

Prezes Zachodniopomorskiego Towarzystwa Genealogicznego POMERANIA Wojciech Wilski uczestniczył wraz prof. Kazimierzem Kozłowskim, byłym dyrektorem Archiwum Państwowego w Szczecinie oraz z panią Marią Frankel, obecnym zastępcą dyrektora Archiwum Państwowego w Szczecinie,  w nagraniu audycji w Radio Szczecin poświęconą historykowi prawa i gospodarki prof. Alfredowi Wielopolskiemu h. Starykoń.
Ostatniemu dyrektorowi Biura Senatu II RP, a po II wojnie światowej wieloletniemu pracownikowi szczecińskiego archiwum i Katedry Historii Gospodarczej oraz Zakładu Historii Gospodarczej i Doktryn Ekonomicznych na Politechnice.

ap-szczecin-i-ztg-pomerania

Radio Szczecin – 28 lipca 2016

Radia Szczecin po 21:00 w dn. 28 lipca 2016 nadało audycję o Rodzie Trzebiatowskich, w której  udział wziął Prezes  Zachodniopomorskiego Towarzystwa Genealogicznego POMERANIA Wojciech Wilski.
Od ponad 15 lat Trzebiatowscy z całej Polski, a nawet świata zjeżdżają w jedno miejsce by się spotkać. Ten niezwykły ród składa się z 6 rodzin, które 500 lat temu połączyło nadanie przez Bogusława X ziem koło wsi Trzebiatkowo. – Już niedługo kolejny zjazd na Kaszubach.
http://radioszczecin.pl/player.php

radio-ztg

 

TVP3 Szczecin – 24 luty 2016

24 lutego 2016 roku, TVP3 Szczecin, wyemitowała w ramach porannej audycji „Poranek z TVP3”, krótki reportaż o prezesie Zachodniopomorskiego Towarzystwa Genealogicznego POMERANIA Wojciechu Wilskim i działaniu Towarzystwa. Prowadzący audycje zachęcali widzów do wzięcia udziału w spotkaniu ZTG w nadchodząca sobotę, 17 lutego 2016 r.

Program można znaleźć pod linkiem:

http://szczecin.tvp.pl/24157601/240216

Sam reportaż rozpoczyna się w 50 min programu.

New Image11111